Ako si vybrať správneho osobného trénera?
Ak si v niečom neveríš alebo sa nevyznáš, nie je hanba požiadať o pomoc. Nie je hanba mať osobného trénera, ktorý ťa pri cvičení usmerňuje, dáva na teba pozor a učí ťa nové veci. Nie je hanba nevedieť všetko. Nikto z nás učený z neba nespadol, nikto z nás neovláda stopercentne všetky cviky, anatómiu svojho tela či správne stravovanie. A keďže na každý problém existuje riešenie, tu je to naše.
Osobná trénerka či osobný tréner je niekto, kto by nemal chýbať po tvojom boku. Obzvlášť, ak ešte len s cvičením začínaš alebo sa k nemu vraciaš po zranení či tehotenstve, je určite dobrou voľbou sa na nejakého obrátiť.
Osobný tréner je kvalifikovaný človek, ktorý ti pomôže či už sa jedná o silovo – kondičný tréning, redukciu hmotnosti, spevnenie tela či nárast svalovej hmoty. Má profesionálny prístup na základe tvojich požiadaviek. Vedie ťa k správnemu a efektívnemu prevedeniu cvikov, dozerá na tvoje dynamické rozcvičenie a strečing celého tela, ktorý by nemal pri tvojich tréningoch chýbať. Mnoho ľudí naň často zabúda alebo ho len jednoducho vynecháva. Či už kvôli lenivosti alebo strate času. No ver mi, niet nad kvalitnú rozcvičku, ktorá tvoje svaly zahreje a pripraví ich na tréning.
Dobrý osobný tréner ti pomôže aj pri redukcii tvojej hmotnosti. Ak máš kilá navyše a rozhodol si sa ich konečne zbaviť, osobný tréner ti zostaví koncept tréningov na mieru, naštartuje tvoj metabolizmus a stanoví ti ciele, ktoré ti pomôže dosiahnuť. Opakujem – pomôže. Bude stáť po tvojom boku a nie vždy sa ti jeho slová budú páčiť. Určite ho budeš v niektorých momentoch nenávidieť, nadávať mu a priať si, aby si sa nikdy na túto cestu nedal. Dôležité však je vydržať. Pretože ak chceš mať niečo, čo si nikdy nemal, musíš preto urobiť niečo, čo si ešte nikdy doteraz neurobil. Je to jednoduchá rovnica. Opusti teda konečne svoju komfortnú zónu a vykroč z nej s hrdo vztýčenou hlavou. Odhodlaj sa a ver si. Vyber si osobného trénera na základe odporúčaní alebo svojho pocitu. Vo výbere tých najlepších ti vieme pomôcť TU.
Správny osobný tréner ti pomôže aj so životosprávou, pretože vie, že tréning je len začiatok. Svojmu novému telu musíš dopriať to, čo v tomto procese potrebuje. Nespoliehaj sa preto na šablónové jedálničky, ktorých sú okolo teba stovky. Spoľahni sa na svojho osobného trénera či výživového poradcu, ktorí ti najlepšie dokážu vysvetliť potreby makro a mikro nutrientov, vyváženosť pokrmov a aj doplnkov výživy. Tvoje telo na začiatku zažije šok, to si nebudeme klamať. Ak sa dlhšie poriadne nehýbalo, nebolo vystavené záťaži a dostávalo len málo hodnotnú stravu, bude to ťažké. Ale nie nemožné. Všetko chce čas a pevnú vôľu. Možno práve prítomnosť osobného trénera ťa donúti toto všetko dodržiavať, hoci jediný, kvôli komu to celé robíš, si TY. Nikto iný za teba ten tréning neodmaká, rovnako ako nikto iný sa nebude cítiť lepšie vo svojom vlastnom tele. Robíš to pre seba a tvoj osobný tréner ti na tvojej novej ceste podá pomocnú ruku a ukáže smer.
Ak ťa však trápia pozostatky zranenia či diastáza po pôrode, je lepšie sa najskôr obrátiť na fyzioterapeuta a až následne, po odbornej konzultácii, sa vrhnúť na cvičenie s osobným trénerom. V takýchto prípadoch je nesmierne dôležitá správna diagnostika a odporúčania fyzioterapeuta, s prihliadnutím na daný problém či partiu, ktorá je postihnutá. U žien to býva po tehotenstve väčšinou brucho a s tým spojená diastáza, čiže rozostúpenie brušných svalov, ktoré sa už samé nedokážu navrátiť do pôvodnej polohy a neplnia tak svoju funkciu. Často je diastáza sprevádzaná aj bolesťami chrbta či krížovej oblasti. Keď si vyriešiš fyzioterapiu, môžeš sa vrhnúť na six pack. V opačnom prípade ti hrozí, že brušné svaly ostanú nenávratne poškodené a jediné, čo ti pomôže, bude operačný zákrok. Sú totiž cviky, ktoré sú pri diastáze kontraproduktívne. Sklápačky, skracovačky či plank ti totiž môžu viac uškodiť, než pomôcť.
Preto by si mal dbať na správny výber osobného trénera, fyzioterapeuta či výživového poradcu. Veď aj lekára si vyberieš na základe odporúčania od známych, ktorým pomohol dostať sa z choroby, prečo teda neinvestovať trochu času aj do hľadania človeka, ktorý ťa bude sprevádzať pri cvičení? Mnoho z nás si myslí, že osobný tréner je prežitok, výsada tých, ktorí na to majú financie. Tu sa však mnohí mýlia, pretože v dnešnej dobe sa dá nájsť kvalita za rozumnú cenu. Popozeraj si preto viacero profilov trénerov, prečítaj hodnotenia a recenzie, pozri si fotky klientov pred a po spolupráci s trénerom. Ber do úvahy aj svoj pocit a šiesty zmysel, lebo aj tu platí, že všetci sme len ľudia, ktorí si musia sadnúť aj povahovo. Ak máš pri svojom novom trénerovi zlý pocit alebo ti čokoľvek nevyhovuje, tréningy s ním sú pre teba trápením a demotiváciou, je namieste poobzerať sa po niekom inom. A keď sa už do celého procesu dostaneš, keď budeš vedieť čo a ako, pokojne si už môžeš po tejto novej ceste kráčať sám. U nás však platí staré známe, že vo dvojici sa to ťahá lepšie.
Držíme ti palce a veríme, že odhodlanie a pevná vôľa ťa tak skoro neopustia. Stojí za to vydržať, ver mi.
Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.
Ak náš chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.
Autor: Eva Cabániková