Ako si vybudovať silnú a ničím neporaziteľnú imunitu?

streda, 30 septembra | 2020
Ako si vybudovať silnú a ničím neporaziteľnú imunitu?

Hoci máme vonku ešte krásne babie leto a denné teploty sa nám šplhajú do pekných výšok, rána už bývajú chladné a hmlisté. A ako už býva dobrým zvykom, zmena príde nečakane, zo dňa na deň. Teploty poklesnú, slnko uberie zo svojej intenzity a baktérie a vírusy zaútočia na naše vyhriate a nepripravené telá. Nenechaj sa zaskočiť a mysli na to už dnes! Lebo len keď bude tvoje telo silné a plné tých správnych vitamínov, minerálov a protilátok, odolá útokom vírusov.

            Základom je čistá a pravidelná zdravá strava, ktorá nebude tvoj organizmus zaťažovať, o tom sme si už hovorili v predošlom článku.

Ďalším dôležitým bodom je správne nastavené cvičenie. To ťa udrží nie len vo fyzickej, ale aj psychickej pohode, prečistí ti hlavu. Čistá myseľ je ďalším krokom k tvojej celkovej sile. S tým ti pomôže osobný tréner, ktorý presne zhodnotí čo tvoje telo práve potrebuje a ukáže ti cestu, ako to dosiahneš.

Na čo ale rozhodne netreba zabúdať, sú doplnky výživyNajmä klasika, ktorá dokáže v našom tele zázraky a ktorú netreba zvlášť predstavovať - vitamín C. Ten môžeš do seba hádzať počas celého roka, telo sa ti poďakuje. 

A keďže nás pomaly čaká jesenné pochmúrne obdobie, rozhodne by si mal siahnuť po vitamíne D, ktorý si naše telo nevie vytvárať samo, takže je vhodné doplniť ho okrem stravy aj formou kvapiek či tabliet. Vitamín D sa za normálnych okolností tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia a je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Okrem toho má pozitívne účinky na hustotu kostí a zdravie chrupu, stimuluje rast a rozvoj nových buniek, má dokázateľné účinky na centrálny nervový systém. Jeho deficit spôsobuje únavu, oslabenú imunitu, môže privodiť depresívne melancholické stavy. Preto by sme naň nemali zabúdať najmä v tomto období.

Z minerálov by si nemal obísť najmä horčík a zinok, ktorí ruka v ruke dokážu naše telo doslova nabiť. 

Horčík, známy aj ako magnézium, je významný najmä pre správnu činnosť svalov a nervov, mierni podráždenosť a nervozitu. Udržuje v dobrom stave obehový systém, je prevenciou infarktu a mnohým ženám pomáha pri predmenštruačnom syndróme a bolestiach s ním spojenými. Jeho nedostatok sa prejavuje nespavosťou, náladovosťou, zlým trávením či srdcovou arytmiou. Prirodzeným zdrojom horčíka sú banány, mandle, orechy, tmavá listová zelenina, obilie a celozrnné pečivo.

Zinok má pre náš organizmus význam najmä z hľadiska pozitívnych účinkov na kožu, nechty, vlasy. Keď si však nedáš pozor, môžeš si aj uškodiť, nadmerné množstvo zinku v tele mu rozhodne neprospieva a môže spôsobiť problémy najmä v tráviacej, pohybovej a vylučovacej sústave. Preto platí - doplnky výživy Áno! Ale opatrne a s rozumom!

Medzi veľmi bohaté zdroje zinku patria živočíšne produkty - najmä červené mäso. Potešiť sa môžeš aj morskými plodmi, také ustrice, homáre či kraby sú plné zinku. Ak máš radšej zeleninu, siahni po špenáte, brokolici, cesnaku či kapuste. Neobíď ani arašidy či píniové oriešky, strukoviny, ovsené vločky, hnedá ryža či quinoa. Mlieko a mliečne výrobky sú tiež skvelým zdrojom zinku. Rovnako tak aj sója a výrobky z nej obsahujú zinok, čo môžeš využiť najmä pri sójovom mlieku ako bezlaktózovej náhrade klasického kravského mlieka.

Najlepšie, čo však svojmu telu môžeš dopriať, je oddych. Ničnerobenie, sladké leňošenie, voľné dni, žiadne povinnosti. Aspoň občas, uvidíš, že ťa to nabije novou energiou.

Dnes je taká doba, že stále lietame kdesi medzi prácou, rodinou, povinnosťami, športovými aktivitami, obchodmi. Je toho na naše organizmy viac než dosť a vedieť správne oddychovať je rovnako dôležité, ako vedieť správne cvičiť či sa stravovať.

Oddych môže byť aj aktívny, napríklad ľahká prechádzka v prírode, v nenáročnom teréne. Čerstvý vzduch, ticho, slnko, možno šum horského potoka či vlniek na jazere. Niekedy len tak, sám so sebou a svojimi myšlienkami, niekedy s blízkou osobou či rodinou.

Vyčleň si deň, kedy nebudeš makať v posilke, kedy nebudeš v strese, odložíš na chvíľu telefón a sociálne siete a jednoducho len buď! Tu a teraz! A užívaj si to, pretože jeseň a zima sú za dverami a tých možností na regeneráciu bude zase o čosi menej. Potom prídu na radu sauny, teplé kúpele či horúce bylinkové čaje. Ale o tom nabudúce.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak nás chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.