Čo je to doping a aké sú jeho plusy a mínusy pre profesionálneho alebo amatérskeho športovca?

piatok, 04 mája | 2018
Čo je to doping a aké sú jeho plusy a mínusy pre profesionálneho alebo amatérskeho športovca?

Ruku do ohňa by som dal za to, že každý bodybuilder či fitnesák, čo má aspoň trocha ramená ako Arnold, dostal otázku: „Hej, počuj, čo sypeš?“ Ak nedostal, tak ju niekto milý plný závisti zaštebotal za jeho chrbtom. Ak hovoríš na prvé nie a na druhé, neviem, tak potom tu mám verziu č.3, a to mamku, babku či starostlivú frajerku, ktoré síce o doplnkoch výživy nič nevedia, no keď ťa vidia, zarábať si proťák, vypustia múdra o tom, ako to škodí zdraviu, že z toho budeš chlpatý, spotený a zhrubne ti hlas. Mamka, babka, drahá, upokojte sa, megatréner vám povie, z čoho ten váš nádejný činkár bude chlpatý, spotený a ešte oveľa viac...

            K športu od nepamäti patrí doping známy aj ako zakázané látky. Nehovorím len o vrcholových športovcoch, ale aj o tých obyčajných fitnesákoch, ktorí dvíhajú železo v lokálnej činkárni a majú svoj cieľ. Byť predsa NAJrýchlejší, NAJsilnejší či NAJkrajší je veľmi veľké lákadlo a cesta k dosiahnutiu aspoň jedného z týchto „NAJ“ je dlhá a strastiplná. Ak existuje možnosť, prečo si ju neskrátiť? Je to cesta, ktorej mnohí neodolajú. V profesionálnom športe sa ako motivácia byť „NAJ“ pridáva aj možnosť - takto zaujať sponzorov.

Čo je to vlastne doping?

Zakázané látky na amatérskej ale aj profesionálnej úrovni športovania sú látky, ktoré slúžia na zvýšenie výkonu. Za všetky spomeniem anabolické látky, peptidové hormóny, rastové faktory, hormonálne a metabolické modulátory, diuretiká, kanabinoidy alebo betablokátory. Všetky tieto prostriedky sa v súčasnosti využívajú v snahe zlepšiť výkon športovca a dopingoví komisári sa rovnako snažia ich čoraz sofistikovanejšie odhaľovať. V kulturistike sa najčastejšie využívajú anaboliká - steroidy. Svojim účinkom sa tieto lieky podobajú testosterónu, čo je prirodzene sa nachádzajúci hormón v ľudskom tele. Zakázané látky sú látky, ktoré do tela dostávaš, aby hladinu testosterónu zvýšili. Anaboliká zvyšujú využitie bielkovín v tele, čím urýchľujú rast svalov, keďže bielkoviny sú ich základnou stavebnou jednotkou. Steroidy majú okrem anabolických vlastností (rast a výkon svalov) aj tie androgénne. Androgénno anabolické steroidy sa vyznačujú vlastnosťami, ktoré pozná aj široká verejnosť - zhrubnutie hlasu, zvýšený rast ochlpenia či fúzov. Určite poznáš tie vtipy o fúzatých športovkyniach, ktoré keď prehovoria, zľakne sa aj Nebojsa... Cieľom steroidov je dosiahnuť čo najlepšie anabolické a čo najmenšie androgénne účinky. Prax však ukázala, že najlepšie anabolické účinky majú látky, ktoré majú zároveň aj najväčšie androgénne, čo však znamená, že sú aj najviac zdraviu škodlivé.

Plusy a mínusy dopingu

Medzi plusy zakázaných látok určite patrí zlepšenie športového výkonu - môžeš trénovať častejšie a intenzívnejšie. Tvoje telo je schopné rýchlejšej regenerácie a rýchlejšiemu hojeniu drobných zranení. Prekonávaš svoje genetické hranice, naberáš silu, tuk aj svaly. Zlepšuje sa aj tvoja koncentrácia. Z tých menších „ľahších“ negatívnych účinkov treba spomenúť potenie, nervozitu, akné či gynekomastiu - čo sú ženské prsia, či vypadávanie vlasov. K tým závažnejším patrí hormonálna nerovnosť, zhoršená imunita, neplodnosť či depresia.

Z dlhodobého hľadiska žiadnu zo zakázaných látok nemôžeš užívať večne, nakoľko má škodlivé účinky na zdravie. Po vysadení prichádza na scénu častokrát depresia, pretože už nie si schopný podávať taký výkon, ako keď si sypal, strácaš nadobudnutý objem aj silu. Práve na tento úpadok sa väčšina „sypačov“ nedokáže pozerať a začne s tým opäť.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak chceš svoj tréning spraviť ešte efektívnejším, zaraď do neho aj doplnky výživy.

Nakupuj tu