Čo je to proteín a ako si vybrať ten správny?

piatok, 29 decembra | 2017
Čo je to proteín a ako si vybrať ten správny?

Bielkoviny, zvané aj proteíny, sú základnými stavebnými jednotkami svalov v našom tele. Rovnako sú aj jedným z troch zdroj energie, ktoré telo prijíma. Aby to však nebolo také ľahké nie je proteín, ako proteín.

            Ľudské telo získava energiu zo sacharidov, tukov a bielkovín - proteínov. Práve potraviny obsahujúce tieto látky by mali tvoriť tvoj stravovací plán. Proteíny sú základný stavebný kameň svalov a tých chceš mať čo najviac. Keď už nie preto, aby si vyzeral ako Arnold, tak preto, že čím viac svalov, tým rýchlejší metabolizmus. Pozor si však musíš dávať pri výbere proteínov, ktoré do tela dávaš.

Typy proteínov

            Proteíny rozdeľujeme na základe viacerých kritérií. Prvým z nich je kvalita. Kvalita proteínu sa rozlišuje od množstva bielkovín, ktoré v sebe obsahuje. Aby som bol konkrétny, na trhu sú dostupné srvátkové koncentráty, ďalej sú to srvátkové izoláty, ktoré sú dobré v pomere kvalita a cena. Prvenstvo však patrí srvátkovým hydroizolátom.

            Telo počas silového tréningu alebo kardia zničíš a je potrebné dodať mu kvalitné stavebné látky - proteíny. Okrem toho, že budujú svaly, chránia tvoje svaly aj počas diéty, takže nezačneš požierať sám seba, ak neprijímaš dostatok bielkovín inou formou, napríklad mäsom, udržiavajú hydratáciu v tele a rovnako pomáhajú aj imunitnému systému.

Cena proteínov

            Ďalším kritériom pri výbere proteínu je cena. Väčšie balenie sa ti z ekonomického hľadiska oplatí viac. Balenie pod jeden kilogram sa neoplatí vôbec. Podľa mojej skúsenosti 2270 gramové balenie pri používanie raz denne ti vydrží približne na dva mesiace.

Množstvo proteínov

            Od ceny, sa samozrejme, odvíja aj kvalita proteínu, teda obsah bielkovín na 100 gramov. Medzi cenovo najdostupnejšie patria proteíny, ktoré obsahujú do 65% bielkovín. Sú zložené z viacerých druhov proteínov a dopĺňajú ich jednoduché cukry.

            V rozmedzí od 66 - 75% bielkovín sa nachádza väčšina proteínov, ktorá je na trhu dostupná. Ak chceš pre svoje telo len to najlepšie, ale ešte stále je to mimo tvoju cenovú kategóriu, odporúčam ti proteín v rozmedzí od 76 - 85% bielkovín. To najkvalitnejšie, čo na trhu nájdeš sú proteíny, ktoré obsahujú od 85 - 100% bielkovín. Samozrejme, kvalite zodpovedá aj cena.

            Nezanedbateľným faktom pri výbere proteínu je aj jeho chuť. Na trhu sú dostupné rôzne príchute, čokoláda, jahoda, vanilka, banán, choco-mint, čo je mimochodom moja najobľúbenejšia príchuť a mnohé iné. Dbaj aj na tento aspekt, lebo ho budeš piť každý deň a je dosť možné, že to v rámci tvojho stravovacieho plánu bude jedno z jedál, na ktoré sa budeš tešiť.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak chceš svoj tréning spraviť ešte efektívnejším, zaraď do neho aj doplnky výživy.