Diéta nezaberá? Vyskúšaj 5 tipov, ako sa zbaviť tuku!

streda, 09 januára | 2019
Diéta nezaberá? Vyskúšaj 5 tipov, ako sa zbaviť tuku!

Držia sa ťa tukové vankúšiky pevnejšie ako kliešť? Robíš všetko možné aj nemožné, aby si sa ich zbavil a bez výsledku? Existujú spôsoby, ako sa ich strasieš aj bez liposukcie, no budeš na to potrebovať pevnú vôľu a disciplínu.

 1. Strava

            Alfou a omegou je čisté stravovanie - clean food. Adepti na stratu tukových vankúšikov sa vyhýbajú tukom, čo je správne, nie však, ak sa vyhýbajú aj tým zdravým ako je omega-3 mastné tuky, ktoré sa nachádzajú v rybách - napr. losos. Väčšina tukov, ktoré skonzumujete, by mala pochádzať z minimálne upravených potravín akými sú chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, zelenina, ovocie, orechy, semienka, avokádo.

            Druhou súčasťou jedálnička by mali byť bielkoviny, ktoré ak nezvládaš telu dodávať v požadovanom množstve k hmotnosti a fyzickej aktivite, doplň ich aj prostredníctvom doplnkov výživy. Ak ti klesá váha, ale krajčírsky meter sa neposúva ani o milimeter nižšie, môže za tým byť buď nedostatočný príjem bielkovín alebo vyhýbanie sa posilňovaniu.

            Pri zhadzovaní pneumatík sú medzi nami stále takí, čo sa utiekajú k zázračnej tabletke, ktorá vyrieši ich dlhoročné prejedanie sa z večera do rána. Nuž, takáto tabletka, žiaľbohu alebo chvalabohu, neexistuje. Nie, ani spaľovače tukov takto nefungujú. Väčšinou fungujú na kofeíne alebo efedríne, ktorý bol kvôli škodlivým účinkom na telo zakázaný. Spaľovač však sám o sebe nedokáže v tele nič spraviť, môže tak maximálne podporiť tvoju snahu schudnúť ak dodržiavaš stravu a pravidelne sa hýbeš.

2. Pravidelná fyzická aktivita

            Cvičenie bezprostredne k chudnutiu nepotrebuješ. Rovnica je jednoduchá, spáľ viac energie ako prijmeš a budeš chudnúť. Ak však cvičíš buduješ svaly, ktoré pomáhajú spaľovať tuky a tým pádom sa bude tvarovať aj tvoje telo. Nevyhýbaj sa preto železu, pokojne si sprav viac opakovaní s ľahšími váhami alebo menej opakovaní s tými ťažšími. Najideálnejšie je zapájať viackĺbové cviky. Po silovom tréningu je vhodné zapojiť aj aeróbnu aktivitu, pretože si spálil už skoro všetok svalový glykogén ako zdroj energie a v krvnom obehu ti koluje veľké množstvo mastných kyselín, uvoľnených z tukových zásob čakajúcich na to, že ich využiješ.

            Ak nie si športový nadšenec, športovú aktivitu ti stačí vykonávať minimálne trikrát do týždňa po tridsať minút.

3. Viackĺbové cviky

            Nie je cvičenie, ako cvičenie. Cvičiť môžeš, aby sa nepovedalo ale aj tak, aby si svoje úsilie maximalizoval. To môžeš robiť prostredníctvom viackĺbového zaťaženia. Znamená to, že robíš cviky, v ktorých zapájaš viacero kĺbov v tele naraz. Tým, že zapájaš kĺby, zapájaš aj všetky svaly, ktoré sú na tieto kĺby napojené. Jednoducho povedané, keď robíš tieto cviky, precvičuješ naraz väčšiu skupinu svalov, čím naberáš silu a svaly rýchlejšie a hlavne efektívnejšie, ako keby si cvičil jednokĺbové cviky, ktoré sa nazývajú aj izolované.  Jednokĺbové cviky sú vhodné na cielené precvičovanie konkrétnej partie tela, či na odstránenie svalovej asymetrie - korekciu. Takýmto cvikom je napríklad precvičovanie bicepsu alebo predkopávanie.

            Ideálnym viackĺbovým cvikom na zbavenie sa tukových vankúšikov a tvarovanie postavy je napríklad drep, mŕtvy ťah alebo tlaky na rovnej lavici. Prostredníctvom týchto troch cvikov dokážeš pri cvičení zapojiť viac svalov za kratší čas, ako keby si ich cvičil izolovane.

4. Spánok

            Spánok je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Jeho absencia vedie k celodennej únave, apatii, podráždenosti, nervozite, zvýšenému apetítu. Spánok sa spája s tromi hormónmi - rastovým hormónom, prolaktínom a melatonínom. Nás budú zaujímať iba dva, a to rastový hormón - známy aj ako „hormón mladosti“, ktorý je zložený zo 191 aminokyselín a skutočne často sa využíva ako doping, pretože je len veľmi ťažko odhaliteľný. Druhým zaujímavým hormónom je melatotín zodpovedný za tvoj biorytmus, riadi spánok, reprodukciu, hospodárenie s vodou či minerálmi ale aj respiračný či kardiovaskulárny systém.

            Práve tieto hormóny a ich vplyv priamoúmerne vplýva aj na tvoje snaženie sa v gyme. Spánok je nám daný geneticky, niekto potrebuje spať iba pár hodín, pretože má hlboký a kvalitný spánok, iný potrebuje spať dvakrát toľko, aby sa dostal na číselne hodnoty hormónov, ktoré vyprodukoval prvý menovaný počas napr. 5 hodín spánku. Zapamätať si však musíš to, že spánok sa vo všeobecnosti skladá z dvoch fáz - pomalej a rýchlej. Tieto dve fázy by mali trvať približne od 90 do 100 minút a počas spánku sa striedajú cca 4 až 6-krát. Fáza rýchleho spánku prevláda skôr ráno a v tejto časti sa ti snívajú sny. Ideálny spánok na to, aby bolo v tvojom tele všetko OK, by mal u ľudí v produktívnom veku trvať cca 7 - 9 hodín.

5. Pitný režim

            Zabúdať by si nemal ani na pitný režim, pretože stále platí, že vodou sa z tela vyplavujú toxíny a škodlivé látky. Pri jej nedostatku si apatický a čo je horšie, hneď telo pocíti nedostatok vody, začne ju ukladať do zásoby na väčšie „suchoty“, čím sa zväčšuje tvoj objem.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak chceš svoj tréning spraviť ešte efektívnejším, zaraď do neho aj doplnky výživy.