Druhy proteínov: Ako si zvoliť ten správny?
Bielkoviny, zvané aj proteíny, sú základnými stavebnými jednotkami svalov v našom tele. Rovnako sú aj jedným z troch zdroj energie, ktoré telo prijíma. Aby to však nebolo také ľahké nie je proteín, ako proteín.
Ľudské telo získava energiu zo sacharidov, tukov a bielkovín - proteínov. Práve potraviny obsahujúce tieto látky by mali tvoriť tvoj stravovací plán. Proteíny sú základný stavebný kameň svalov a tých chceš mať čo najviac. Môžeš ich prijímať aj vo forme doplnkov výživy. Ako už hovorí samotný názov, výživové doplnky sú len doplnok k strave, cvičeniu, a samozrejme, k regenerácii. Ak máš všetky tri vyššie menované zložky optimálne nastavené môžu ťa doplnky výživy posunúť na ceste k tvojmu cieľu o 5 až 10%. Z dostupných doplnkov výživy sa dnes pozrieme MEGAokom na proteíny.
Kritéria na výber správneho proteínu:
- Aký cieľ sleduješ (napr. rysovačka)
- Druh proteínu (srvátkové koncentráty/izoláty/hydroizoláty, kazeín, hovädzie či viaczložkové)
- Množstvo proteínu na 100g (65%/66 - 75%/76 - 85%/85 - 100%)
- Príchuť
Druhy proteínov
Prvým kritériom je kvalita proteínu. Určuje sa podľa množstva bielkovín, ktoré v sebe obsahuje. Aby som bol konkrétny, na trhu sú dostupné srvátkové koncentráty, ktoré sú v kvalite na chvoste. Ďalej sú to srvátkové izoláty, ktoré sú dobré v pomere kvalita a cena. Prvenstvo však patrí srvátkovým hydroizolátom.
Telo počas tréningu zničíš a je potrebné dodať mu kvalitné stavebné látky - proteíny. Okrem toho, že budujú svaly, chránia tvoje svaly aj počas diéty, takže nezačneš požierať sám seba, ak neprijímaš dostatok bielkovín inou formou, napríklad mäsom, udržiavajú hydratáciu v tele a rovnako pomáhajú aj imunitnému systému.
Trh ponúka okrem srvátkových aj kazeínové proteíny, hovädzie či viaczložkové. Kazeín sa označuje aj za nočný proteín, pretože má pomalšie vstrebávanie, teda predlžuje pocit sýtosti, okrem toho účinnejšie uvoľňuje aminokyseliny. Nájdeš ho aj v kravskom mlieku.
Viaczložkové proteíny v sebe kombinujú minimálne dva druhy proteínov, najčastejšie sú to vyššie spomínané srvátkové a kazeínové bielkoviny. Viaczložkové sa hodia aj ako náhrada jedla. Legenda hovorí, že viaczložkový proteín dokáže predĺžiť syntézu bielkovín v kostrovom svalstve. To znamená, že dokážu spôsobiť väčší nárast svalovej hmoty ako srvátkové proteíny.
Aby nebolo všetko také ružové, viaczložkové proteíny môžu obsahovať menšie percento bielkovín na 100g, môžu v sebe mať skryté cukry, takže si musíš viac strážiť kalórie a tiež môžu mať viac sacharidov a tuku.
Cena proteínov
Ďalším kritériom pri výbere proteínu je cena. Väčšie balenie sa ti z ekonomického hľadiska oplatí viac. Balenie pod jeden kilogram sa neoplatí vôbec. Podľa mojej skúsenosti 2270 gramové balenie pri používaní raz denne ti vydrží približne na dva mesiace.
Množstvo proteínov
Od ceny sa odvíja aj kvalita proteínu, teda obsah bielkovín na 100 gramov. Medzi cenovo najdostupnejšie patria proteíny, ktoré obsahujú do 65% bielkovín. Sú zložené z viacerých druhov proteínov a dopĺňajú ich jednoduché cukry.
V rozmedzí od 66 - 75% bielkovín sa nachádza väčšina proteínov, ktorá je na trhu dostupná. Ak chceš pre svoje telo len to najlepšie, ale ešte stále je to mimo tvoju cenovú kategóriu, odporúčam ti proteín v rozmedzí od 76 - 85% bielkovín. To najkvalitnejšie, čo na trhu nájdeš sú proteíny, ktoré obsahujú od 85 - 100% bielkovín. Samozrejme, kvalite zodpovedá aj vyššia cena.
MEGATip
Výrobca proteínu zákazníkom odporúča prijať po tréningu 1 odmerku proteínu (cca 25-30g), čím sa má v tele maximalizovať stimulácia syntézy proteínov vo svaloch. Z mojej skúsenosti viem, že v potréningovom okne je telo pripravené na vyššiu dávku. Na sebe som zistil a svojim klientom odporúčam po tréningu prijať až 40g proteínu. S týmto množstvom som zaznamenal lepšie výsledky a niektoré odborné štúdie naznačujú, že výška prijatého proteínu po tréningu by mohla ešte rásť. Tak uvidíme, čo prinesie budúcnosť.
Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.
Ak nás chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.