Masér: Dobrý pomocník na unavené svaly
Každý jeden z nás potrebuje občas vypnúť. Na pár chvíľ nič neriešiť, nič nemusieť, len tak byť. Jednoducho relaxovať, oddychovať. Pre niekoho je dokonalým relaxom prechádzka v prírode, pre druhého vaňa plná horúcej vody, iný si oddýchne pri dobrej knihe či na masáži. A tu sa pristavíme. Pretože masáž to nie je len hladkanie a stláčanie svalov mastnými rukami. Ono je to čosi oveľa dôležitejšie.
O účinkoch masáže sa nemusíme ani baviť. Sú k tomu mnohé štúdie a dnes už každý vie, že pár minút dobre mierených dotykov dokáže zázraky. Či už sa jedná o masáž relaxačnú, športovú či rehabilitačnú, pre naše telo neexistuje snáď lepšia a komplexnejšia forma odpočinku. My sa dnes zameriame na športovú masáž. A teda si povieme, že je druhom klasickej masáže, ktorá je špeciálne prispôsobená športovcom a ľuďom, ktorí podávajú telesný výkon a majú zvýšené nároky na svoje telo a svaly. Vykonávať sa môže pred alebo po športovom výkone. Ak si ju zvolíš pred športovým výkonom, masér pri nej použije silnejší tlak a rýchle masérske hmaty na zahriatie a prekrvenie svalov, čím ti pomôže zvýšiť fyzickú výkonnosť. Ak ju uprednostníš po výkone, dokonale uvoľníš zaťažované svalstvo a uľavíš svojmu telu, nakoľko masér v takomto prípade využije jemné relaxačné trenie svalov a pomalšie pohyby. Použiť môže aj rôzne oleje či emulzie.
Kedy je športová masáž vhodná? Určite v prípade, že trpíš chronickými svalovými bolesťami chrbta, šije alebo končatín, ak máš následkom zaťaženia či zlého cvičenia svaly natiahnuté, pri sedavom zamestnaní, pri jednostrannej záťaži tela, pri aktívnom a pravidelnom športovaní a v neposlednom rade, keď potrebuješ oddych.
Mnohí, ktorí chodievajú na masáže pravidelne, považujú športovú masáž za oveľa dynamickejšiu a niekedy až agresívnejšiu formu v porovnaní s klasickou. Nie vždy je to však pravidlom. Pri oboch sa používajú rovnaké základné hmaty, rozdiel je však v ich hĺbke a rýchlosti vykonávania. Využíva sa najmä trenie, miesenie, tepanie, chvenie a pohyb v kĺboch. V niektorých prípadoch sa môže k masáži pridať aj lymfodrenáž či akupresúra.
Nemenej dôležitý, ako samotná masáž, je úvodný rozhovor. Masér by si ťa nemal len tak položiť na stôl a začať masírovať. Dôležité je zistiť, akému športu a na akej úrovni sa venuješ, ktoré aktivity prevládajú v tvojom tréningu, prípadne či sa pri niektorých z nich objavili problémy či bolesti. Je totiž rozdiel, či sa pri tréningu zameriavaš na beh, pri ktorom zaťažuješ kĺby a chrbticu, alebo dvíhaš ťažké váhy a pracuješ viac so svalmi horných končatín. Každá masáž je individuálna a mala by ti byť šitá presne na mieru. Preto je veľmi dôležité masérovi povedať čo najviac. Len vtedy ti dokáže poskytnúť presne to, čo potrebuješ.
Športová masáž môže byť aj liečivá. Presnejšie povedané – liečebná športová masáž slúži na liečenie alebo doliečenie následkov športových zranení a úrazov. Vyžaduje si však veľmi skúseného maséra, ktorý sa odborne a dôsledne venuje postihnutému miestu. Tu je veľmi dôležitý aj správny výber vhodnej masážnej emulzie, ktorá môže priamo ovplyvňovať samotný proces hojenia a regenerácie. Dôležité je, aby masér presne vedel čo robí, ako to robí, akou silou a intenzitou môže v daných miestach pritlačiť, či aké hmaty použiť. Takáto masáž má dlhodobý charakter, je ďalším druhom liečby, nie oddychu.
Športová masáž býva celotelová, začína sa menej zaťažovanými svalovými partiami a postupne prechádza k tým viac zaťažovaným. Masáž by mala trvať aspoň päťdesiat minút a aby mala správny terapeutický účinok, mal by si si na ňu nájsť čas raz za týždeň. Aj keď sa ti to možno zdá zbytočné, opak je pravdou. Svaly, ktoré pracujú a podávajú výkon si zaslúžia oddych a starostlivosť. Masáž ti dokonca môže pomôcť pred zranením, pretože ak sval odborne ošetríš, znižuje sa riziko jeho poškodenia pri cvičení čí inej záťaži. Ak svalom nebudeš venovať dostatočnú pozornosť zameranú na ich regeneráciu, skôr či neskôr príde k ich poškodeniu. Pre zlepšovanie svojho výkonu potrebuješ zdravé svaly a organizmus, ktorý si vyžaduje aj správny oddych. Len tak sa najlepšie pripravíš na ďalšiu záťaž.
Keď sa teda naučíš správne cvičiť a makať, nauč sa aj správne regenerovať a odpočívať. Pamätaj, že všetko je o rovnováhe, koľko svojmu telu vezmeš, toľko mu musíš aj vrátiť späť. Svaly sú totiž tým, čo ťa okrem kostí drží pohromade, nezabúdaj na to. Len zdravé svaly sú schopné správne fungovať a plniť svoju funkciu.
Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.
Ak náš chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.
Autor: Eva Cabániková