Nevyhadzuj peniaze na krémy, ktoré nefungujú. Toto je zaručený recept na celulitídu!

piatok, 23 novembra | 2018
Nevyhadzuj peniaze na krémy, ktoré nefungujú. Toto je zaručený recept na celulitídu!

Celulitída je dnes veľmi rozšírená. Vyskytuje sa u žien aj mužov a bez rozdielu veku. Síce sa prikladá jej pôvod k nadváhe až obezite, vidieť ju na zadku či stehnách môžeme aj u chudých ľudí. Je to totiž ochorenie kože... Ale čo s ňou?

            Podľa dermatológa Dr. Howarda Murada, ktorý pomáhal od príznakov celulitídy aj tým najznámejším Holywoodskym celebritám, ako Kate Moss, Jennifer Lopez, Cameron Diaz či večne mladá a krásna Jennifer Aniston, celulitída je podľa jeho názoru v skutočnosti spôsobená svalovou atrofiou. Nastáva vtedy, keď vrstva svalov zoslabne a oddelí sa od pokožky, takže tukové usadeniny sú vidieť. Ak to necháš tak, tukové zásoby sa, samozrejme, stále zväčšujú a stav sa iba zhoršuje.

            Ak patríš do klubu „celulitiďákov“, tak mám pre teba ďalšiu zlú správu. Podľa Dr. Murada neexistuje žiadna skratka, ako sa jej zbaviť. Povedané inak, žiadny z tých neskutočne drahých krémov na jej odstránenie nefunguje. Krémy, ktorými v dobrej viere natierate svoje problémové partie, vo väčšine teda brucho, zadoček či stehná, spôsobia len to, že pokožka vlastne opuchne. Na určitý čas sa môže zdať že efekt celulitídy je mierne potlačený, ale je to len optický klam. Aby sme však neboli takí negatívni, tak podľa vyššie spomínaného dermatológa, jej výskyt nie je genetický, to znamená, že pokiaľ nebudeš chcieť nemusíš ju mať.

Faktory pre a proti celulitíde

            Existujú faktory, ktoré celulitídu priťahujú a tie, ktoré jej výskyt potláčajú. Vo všeobecnosti sa za “priateľov celulitídy” považuje nezdravý životný štýl a nedostatok pohybu. Z potravín sa treba vyhýbať cukru, plnotučným mliečnym výrobkom, priemyselne spracovaným potravinám, nasýteným tukom - maslu či červenému mäsu. Nepomôžeš si ani bielymi cestovinami, ryžou či bielym pečivom. Stopku ukáž aj alkoholu a cigaretám.  

            Medzi nepriateľov celulitídy patrí biele mäso, špenát, zeler, sója, fenikel, ľadový šalát, fazuľa, ryba - hlavne čerstvý tuniak a losos, bobule, cibuľa, orechy, ovocie, vajcia, ovsené vločky, celozrnné pečivo a cestoviny, prírodné mliečne výrobky, bylinkový čaj, zelený čaj, biely čaj, granátové jablká, mrkva, papriky, paradajky, karfiol, citrusové plody, brokolica, avokádo. Ako hovoria bratia Češi, “podtrženo sečteno” ak sa chces vyhnúť celulitíde, mal by si dodržiavať zdravý životný štýl, súčasťou ktorého  je okrem “čístého” stravovania aj pohybová aktivita.

            Pravidelné cvičenie totiž zvýši prietok krvi do oblastí, kde sa celulitída vyskytuje, a to prispieva k posilneniu spojivového tkaniva tam, kde sa nachádzajú jamky. Rovnako zdravá strava a potraviny bohaté na živiny ako lecitín, esenciálne mastné kyseliny či antioxidanty znižujú zápal, vyplavia nadbytočné tekutiny a prispievajú k zvýšeniu krvného obehu, čím bránia bunkám pred ich migráciou na povrchu.

            Síce je už leto na konci a blíži sa objemovka, v ktorej nám tak veľmi nevadí, že sme celí pomarančoví, je to ideálny čas na to, zamerať sa na nedostatky, ktoré chceme do ďalšej sezóny odstrániť. Celulitída mizne pomaly, ale ak začneš teraz do ďalšej plávkovej sezóny bude z teba kus.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak chceš svoj tréning spraviť ešte efektívnejším, zaraď do neho aj doplnky výživy.