Nie je fitko to pravé orechové? Objav bojové športy!

štvrtok, 24 októbra | 2019
Nie je fitko to pravé orechové? Objav bojové športy!

Judo, karate, capoeira..

Tak čo? Už ťa prešlo prvotné nadšenie? Skúsil si fitko, činky, chcel si byť plážový mačo, ale prišiel si na to, že všetky tie kopy železa na tréningu a ani bielkoviny, tukoviny a aminokyseliny nie sú pre teba a k miesičom sa nikdy skutočne nezaradíš? Nič si z toho nerob, nie si prvý ani posledný, kto sa nenašiel v gyme. Ak však stále rozmýšľaš, čo by mohlo byť pre teba, pretože ani vysedávanie na zadku pred TV nie je to, čo by si hľadal, megatréner má ešte jednu možnosť.

 

K modernému ale hlavne zdravému spôsobu života patria aj bojové športy. Ako väčšina, aj tento šport je vhodný pre mužov aj ženy, pretože nie všetky princezné sú „na hrášku.“ Ak ideš robiť bojové športy, mal by si vedieť niekoľko pravidiel. To prvé a najdôležitejšie je, že
tento šport robíš kvôli sebe, lepšej fyzickej kondícii, mentálnemu stavu, sebakontrole a lepšiemu prijímaniu rán - a tým nemyslím iba tie na tréningu, ale aj tie životné, pretože presne tomuto sa na tréningoch bojových športov môžeš naučiť. Ak je tvoj plán však naučiť sa ako niekoho trafiť do nosa, knockoutovať ho na zem a ohurovať dievčence na diskotéke, nebude to pre teba to pravé orechové.

 

Sebakontrola, sebaúcta, zvládanie kritických situácií

 

Takže, keď ti poviem, že na tréningoch sa vieš naučiť lepšej sebakontrole, sebaúcte, lepšiemu zvládaniu kritických situácií, sú to všetko vlastnosti, ktoré ti vedia pomôcť nie iba pri športe, ale rovnako aj v živote a rôznych životných situáciách. Samozrejme, že tieto tréningy majú priaznivý dopad aj na tvoje fyzické zdravie, kondíciu a celkový lepší zdravotný stav. Rovnako ako vo fitku, tak aj pri bojových športoch platí, že ak to chceš robiť poriadne, budeš potrebovať trénera, najlepšie megatrénera a členstvo v niektorom športovom klube. Potrebuješ sa tiež naučiť základným metódam, postojom, úderom a technikám.  Ak by si nevedel, aké športové kluby treba hľadať, tak tu máš tipy na niekoľko najrozšírenejších a najpopulárnejších bojových športov u nás :) 

 

Judo


Je olympijský bojový šport. Stojí na dvoch základných princípoch, a to - úcta k druhému a spôsob ako využiť svoju fyzickú silu, aby si porazil aj zdanlivo silnejšieho protivníka. Tento bojový šport vznikol v Japonsku najmä ako obrana pre neozbrojeného človeka. V tomto športe sa vo vysokej miere uplatňuje taktika boja. Bojuje sa aj v stoji, rovnako ako sa učia aj bojové techniky na zemi. Je vhodný takmer pre každého s výnimkou tých, čo majú srdcové problémy alebo problémy s chrbticou. Ak však nemáš žiadne z nich, stačí ti aby si si kúpil kimono, navštívil niektorý z judo klubov a môžeš absolvovať svoj prvý tréning na tatami. Avšak varujem ťa, priprav sa na extrémnu fyzickú záťaž popri ktorej budeš musieť zvládať aj svoju myseľ a taktiku.

 

Karate


Je na Slovensku najúspešnejší neolympijský šport. Tento šport vznikol taktiež v Japonsku, kedy boli na ostrove Okinawa zakázané nosiť akékoľvek zbrane. Jeho obyvatelia boli preto nútení vyvinúť túto techniku boja holými rukami proti útokom banditov. V športovom karate existujú dve
disciplíny a to KATA, čo je choreografia boja s fiktívnymi protivníkmi a KUMITE, teda športový zápas. Tento šport je vhodný takmer pre všetky vekové kategórie, od detí, cez dospelých dokon až po seniorov. Na tréningu okrem posilňovania tela, systematicky precvičuješ aj svojho ducha
a dýchanie. Cvičenie je založené na tvrdej fyzickej práci a koncentrácií. Hovorí sa o ňom, že je to celoživotná cesta učenia, poznávania a odovzdávania skúseností. Na tréningu dostane pekne zabrať celé telo, nakoľko sa využívajú údery rukami a rovnako aj kopy - sebaobranné, ale aj útočné.


Capoeira


Takmer s istotou ti nemusím hovoriť, ako capoeira vyzerá. Myslím že všetci už toto slovo počuli a kdesi aj videli. Poviem ti len, že capoeira je asi jedno z najstarších bojových umení a jeho história je veľmi nejasná. Každopádne vznikol ako bojový tanec brazílskych otrokov v 16. storočí.
Otroci sa ju učili ako boj proti otrokárskym komandám, ktoré mali na starosti hľadanie otrokov na úteku. Svojho času robila otrokárom také vážne problémy, že proti capoeiristom tvrdo zasahovali a zakazovali ju. Capoeira ako šport a bojové umenie dostala svoju jasnú tvár až v roku 1972, kedy jej v Brazílii dali pravidlá a dnes je po futbale v tejto krajine druhým najobľúbenejším športom. Jednoducho povedané, je to kombinácia bojového umenia, tanca a hudby. Celé to vyzerá veľmi ladne, harmonicky a je to samozrejme aj efektívne. S pokojom ti poviem, že ak hľadáš skutočne niečo, kde sa dokážeš odreagovať, capoeira by mohla stáť za vyskúšanie, nakoľko ide o jeden z fyzicky najnáročnejších bojových športov.

 

Nabudúce ti predstavím ďalšie bojové športy, ktoré si môžeš vychutnať aj v TV ako divák. Sú nimi Box, Thajský box, MMA či Krav Maga a Systema.