Nie je fitko to pravé orechové? Objav bojové športy! Pokračovanie.

sobota, 26 októbra | 2019
Nie je fitko to pravé orechové? Objav bojové športy! Pokračovanie.

Box, thajský box, MMA, krav maga a systema..

V prvej časti článku o bojových športoch som ti hovoril, že tento šport nie je o tom, aby si niekoho zložil či sa vymlátil, ale okrem zlepšovania fyzickej kondície a koordinácii pohybov aj o sebakontrole, sebaúcte či lepšom zvládaní kritických situácií... Skrátka, cibrenie vlastností, ktoré ti vedia pomôcť nielen pri športe, ale rovnako aj v živote a rôznych životných situáciách. Teraz sa pozrime na ďalšie štyri druhy bojových športov.

 

Box


Prvý šport z menovaných, ktorý si môžeš vychutnať v TV aj ako konzument, divák. Box je asi jeden z najkomerčnejších bojových športov u nás. Veď kto by nepoznal mená ako Cassius Clay a.k.a Mohammad Ali, najväčší z najväčších a nesmrteľná legenda tohto športu o
ktorom už bol natočený aj nejeden film? Z blízkej minulosti, samozrejme, mená ako Mike Tyson, Vladimir a Vitalij Kličko, a kto sa zaujíma viac, tak aj najnovšie vychádzajúce hviezdy ako Deontay Wilder a Anthony Joshua. Box je v skratke brutálna drina, drina a ešte raz drina. V ringu to síce pôsobí celkom jednoducho, ale potrebuješ mať obrovskú fyzickú výdrž, aby si dokázal absolvovať celý tréning v plnom nasadení. To, že sa využívajú na útok iba ruky, nech ťa neprivádza do omylu, že niektorá časť tela by mohla oddychovať. Tréningy sú mimoriadne fyzicky náročné a všetkými možnými spôsobmi je budovaná odolnosť. Využíva sa najmä obrovská sila a rýchlosť rúk. Najzákladnejšie údery sú direkt, hák či zdvihák.

 

Thajský Box


Pritvrdzujeme... thajský box, v originále Muay Thai, je azda jeden z najtvrdších, ak nie aj najtvrdší kontaktný bojový šport. Nazýva sa aj bojové umenie ôsmych končatín a to z jednoduchého dôvodu. K úderom sa využívajú všetky možné spôsoby rukami alebo nohami. To znamená, okrem klasických úderov rukami (päsťou) alebo nohami (píšťalou) sa využívajú aj údery lakťami a kolenami. Okrem útoku na rozkrok je povolený úder kamkoľvek. Smie sa útočiť na hlavu, telo, nohy…Je to kombinácia boxu a kopov. Nie je to však iba ničenie súpera, ale k tomuto športu rovnako patrí aj vzájomná úcta a učenie ducha. Tréningy sú maximálne ničivé, domov prídeš rozbitý na šalát, ale je vysoko pravdepodobné, že už večer po tréningu sa budeš tešiť na ďalší tréning :) 

 

MMA


Prečo taký jednoduchý názov? Je to skratka začiatočných písmen, ktoré označujú tento bojový šport. MMA - mixed martial arts v preklade jednoducho povedané, kombinácia bojových umení. A toto presne vystihuje podstatu. MMA v súčasnosti zaznamenáva asi najväčší boom na Slovensku a v Čechách. Reprezentujú ho mená ako Conor McGregor, Nate Diaz či hviezdy ženskej MMA Ronda Rousey alebo Miesha Tate. Je to skutočne kombinácia viacerých bojových umení. Za najviac viditeľný by som označil box, judo a jiu-jitsu. Zápasí sa v klietkach v tvare oktagonu. Bojuje sa v stoji, kde sa využíva technika boxu, rovnako hmaty z juda ktorými si súpera smieš prichytiť a stiahnuť na zem a množstvo techník na zemi. Na prvý pohľad to vyzerá, že MMA nemá žiadne pravidlá. Avšak, niektoré existujú, a to napríklad - nesmieš útočiť na genitálie.  Mnohokrát sa zápas končí tým, že súper sa sám vzdá, trojitým zabúchaním na podlahu. Ak by tak neurobil, neraz dochádza ku kontrolovaným zlomeninám končatín, či strate vedomia. Častokrát sa súperi bijú až do odpadnutia, niekedy ešte aj potom a zápas musí ukončiť
rozhodca tým, že sa vlastným telom hodí medzi zápasníkov. Nikto ťa však nebude tlačiť na ostré zápasy do klietky, ale pokiaľ si myslíš, že si tvrdý chlapík, tak si to utekaj vyskúšať. Garantujem ti, že si siahneš na úplne dno svojich síl, ako fyzických, tak aj psychických.

 

Krav Maga a Systema


Tieto dve metódy boja sú na konci nášho rebríčka zámerne. Ide totiž o nie celkom štandardné bojové umenia. Ani jedno z nich sa dokonca nedá zaradiť k bojovým športom, ale o techniku boja, ktorá je vyslovene zameraná na tzv. spacifikovanie, respektíve zlikvidovanie súpera. Obe techniky sa využívajú v armáde a špeciálnych jednotkách, krav maga, čo v preklade znamená boj z blízka je z Izraela a systema pre zmenu z Ruska. Obe sú to pomerne mladé bojové techniky, avšak pomaly si nachádzajú svoje miesto. Keďže skutočne nejde o športy, kto by si trúfol na niektorú z uvedených techník, musí počítať so všetkým a to doslova, nakoľko v ani jednej neexistujú žiadne pravidlá a povolené sú všetky možné údery a útoky, dokonca sú zamerané na útok na najcitlivejšie miesta, ako sú genitálie, oči a hlava. Pre tieto dve techniky boja môžeme pokojne použiť notoricky známu vetu z filmov: „Jediné pravidlo je, že žiadne pravidlo nie je!“

 

Okrem týchto bojových športov je ešte množstvo iných, a keby som chcel spomenúť všetky, tak by som tu písal ako český žandár. Ak chceš čosi urobiť pre svoje zdravie a fyzickú kondíciu, ktorá dnes naozaj zaostáva pri sedavom spôsobe života, možno práve variant bojových športov by mohol byť tou správnou voľbou pre teba. Naučíš sa veľa vecí, fyzicky sa posunieš oveľa vyššie, bez pochyby spoznáš nových a zaujímavých ľudí a v neposlednom rade, vyformuješ si svoje telo na naozaj sparťanského bojovníka. Takže, nemáš sa čoho báť, len si vyber, či už jeden z mnou predstavených bojových športov, alebo trošku pogoogli a nájdi si ten, ktorý by ti vyhovoval najlepšie a očekuj svoje fyzické schopnosti.