Schudol si s 90-dňovou diétou? Takto si novú váhu aj udržíš!

sobota, 29 februára | 2020
Schudol si s 90-dňovou diétou? Takto si novú váhu aj udržíš!

Pokračovanie...

         Existuje veľa spôsobov ako schudnúť. Umenie však nespočíva ani tak v tom schudnúť, ako skôr v udržaní si novej váhy. Nedávno som ti hovoril o 90-dňovej rozlišovacej diéte, ktorá sľubuje úbytok na váhe až 25kg. Čo však potom, keď už schudneš? Ako sa nevrátiť do starých koľají a nenabrať stratené kilá, ti povieme teraz!

         Netajím sa tým, že nie som zástanca diét, práve kvôli tomu, že väčšina je založená na nezdravom škrtení príjmu potravy, po ktorom v množstve prípadov nasleduje jojo efekt. Sklamanie z toho, že všetka snaha a odriekanie bolo zbytočné zajedáš koláčikom alebo fast foodom a nakoniec sa na váhe ukáže ešte vyššie číslo, ako pred diétou. Ocitneš sa v začarovanom kruhu pribúdajúcich kíl, zlého pocitu zo seba a možno aj zdravotných problémov. Podľa toho, v akej forme si a do akých rozmerov sa vypapkáš. Preto stále prizvukujem, že schudnúť a udržať si váhu nie je o dodržiavaní diéty, ale o dodržiavaní nového a zdravšieho životného štýlu. Kým si to v hlave nezrovnáš a nenastavíš sa takto, žiadna diéta nebude úspešná. Čo sa mi ale na tejto 90-dňovej rozlišovacej diéte páči, že jej autori spravili pokračovanie – Ďalších 90-dní. Ak si absolvoval trojmesačnú kúru, teraz už vieš, ako schudnúť. Naučil si sa, ako správne kombinovať potraviny, dodržiavať časový harmonogram jedál ako si zabezpečiť dostatočný pitný režim. Viac si môžeš o tom prečítať TU. V Ďalších 90-dňoch sa máš naučiť, ako si váhu udržať.

Čo je rovnaké

         Tak, ako v prvých 90-dňoch, aj teraz ostávajú dopoludňajšie hodiny dňa rovnaké. Teda raňajky a desiaty. Ovocie, zeleninu a džúsy z týchto potravín si môžeš dopriať každé dve hodiny. Okrem toho stále platí dodržiavanie pitného režimu, teda minimálne dva litre denne, a samozrejmosťou je aj pravidelná pohybová aktivita, ktorá sa už mohla stať súčasťou tvojho nového životného štýlu, pretože vybudovať si návyk trvá 6 týždňov a ty máš za sebou už 12 týždňov... takže sa neprijímajú žiadne výhovorky. Tvoje dni sú stále rozdelené na bielkovinový, škrobový, uhľohydrátový, ovocný a bonusový vodový deň každých tridsať dní. Ostávajú aj odporúčané časové úseky medzi jednotlivými porciami jedál. Napr. v bielkovinový deň by si mal večerať až štyri hodiny po obede. V škrobový a uhľohydrátový deň môžeš večerať už tri hodiny po obede a vo vitamínový deň sa čas skracuje na dve hodiny.

Čo je rozdielne

         Medzi najvýraznejšie zmeny medzi prvými 90-dňami a ďalšími 90-dňami je, že už nemusíš (ale môžeš, ak chceš) striktne dodržiavať poradie dní. Teda po bielkovinovom nemusí nasledovať škrobový, potom uhľohydrátový a následne vitamínový deň. V tejto fáze udržiavania telesnej hmotnosti sa rozlišovaním potravín neriadiš v jednotlivé dni, ale v každom jednom jedle, ktoré zješ. To znamená, že po ovocných raňajkách a desiate si pokojne môžeš na obed dať bielkovinové jedlo, podľa niektorého z množstva receptov a spokojne si ho dať aj na večeru. ALE, môžeš si na večeru dopriať aj uhľohydrátové alebo škrobové jedlo. Aby som to zjednodušil a zhrnul, pointa je, aby si proste v jednej porcií jedla nekonzumoval mäso a zemiaky, ale iba mäso so zeleninou alebo zemiaky so zeleninou. No v ďalšom si už tie zemiaky dať môžeš, opäť však nie v kombinácií s mäsom, ale so zeleninou tak ako si naučený z receptov.

Čo robiť, ak váha neukazuje vytúžené číslo

         Pri redukcií váhy môže nastať aj situácia, kedy sa počas jedného redukčného cyklu nedopracuješ k vytúženej váhe. Môže to byť slabá disciplína pri dodržiavaní diéty a opakované porušenia alebo aj priveľká nadváha. V takom prípade je možné 90-dňovú rozlišovaciu diétu opakovať stále do nemoty, ALE, treba si spraviť prestávku. Konkrétne, ako už asi tušíš, v podobe 90-dní. Opäť jednoducho zhrnuté. Môžeš držať 90-dňovú rozlišovaciu diétu, potom pokračovať druhou časťou diéty s názvom - Ďalších 90-dní a až potom si opäť dať 90-dňovú rozlišovaciu diétu. Prečo? Pretože rozkladanie tukov telu dáva zabrať a potrebuje si odpočinúť predtým, ako bude opäť tvrdo pracovať. Jednak si potrebuje zvyknúť a ustáliť už nadobudnutú váhu, v čom ti pomôže táto druhá časť diéty zameraná na udržanie váhy, druhák odpočinuté telo podáva lepší výsledok, ako vysilené, ktoré sa bude prepínať. No, a to je všetko. Jediné, čo ti môžem povedať je, že ak si sa už rozhodol a začal si, vytrvaj! Držím ti palce a nezabudni, som tvoj najväčší fanúšik.

Registruj sa ako tréner a získaj nových klientov.

Doplnky výživy pre zvýšenie výkonu počas tréningu si objednáš TU.