Tajomstvo tvarohu odhalené: Toto je dôvod, prečo ho ješ pred spaním. Čo ak ti však nechutí? Časť 2.

štvrtok, 09 júla | 2020
Tajomstvo tvarohu odhalené: Toto je dôvod, prečo ho ješ pred spaním. Čo ak ti však nechutí? Časť 2.

V prvej časti tohto článku som ti povedal, „ten“ dôležitý dôvod, prečo ti každý človek vo fitku povie, že máš ako posledné jedlo dňa jesť tvaroh. Keďže máš to šťastie čítať riadky megatrénera, povedal som ti aj to, že za tvaroh, ktorý nemusí byť úplne všetkým po chuti, existujú náhrady. Spomínal som cottage cheese a tvrdý syr. Teraz ti predstavím ďalšie štyri alternatívy.

Zakysaný cmar

Ak máš rád chuť kyslého mlieka a večer si už lenivý čokoľvek pripravovať, miešať alebo dochucovať, vyber z chladničky fľašu cmaru, prilož k ústam a vypi približne pol litra. Za pár sekúnd si najedený a pripravený ísť spať. Cmar však nepi každý večer. Je výborný na občasnú zmenu chuti alebo v situáciách, keď sa ti už nič nechce a vidíš sa len v posteli. V 500ml dostaneš niečo menej ako 20g bielkovín, čo je super vzhľadom k tomu, že ti to skutočne zaberie asi tak 15 sekúnd. Avšak cmar je trošku bohatší na sacharidy. V objemovke úplne bezproblémová vec, avšak ak chytáš formu do plaviek, tak s ním naozaj opatrne.

Kazeínový proteín

Áno, v dnešnej dobe existuje už milión druhov proteínov a i keď sú to stále shakey, svojím zložením sa mierne líšia. Aj na tento prípad existuje špeciálne určený druh proteínu. Kúpiš ho v každom obchode s doplnkami výživy, kde si pýtaš kazeínový proteín alebo sa označuje aj ako "nočný proteín". Už z názvu vieš, že obsahuje vyšší podiel kazeínu a urobí v tvojom tele presne to, čo potrebuješ. Z hľadiska chuťových pohárikov je to asi najideálnejšia cesta. Kúpiš ho v príchuti akú si len zmyslíš či je to jahoda, vanilka alebo čokoláda. Príprava je rovnaká ako pri ostatných proteínoch. K jednej odmerke instantného proteínu pridáš trocha vody, premiešaš, vypiješ a spíš.

Kazeínovým proteínom končím náhrady tvarohu v radoch mliečnych bielkovín. Teraz ti poviem ďalšie dve alternatívy, ktorými môžeš svoj deň ukončiť. Priznávam sa, občas, keď prídem neskoro večer z gymu a mám vlčí hlad, musím zjesť viac, pretože spať s pocitom hladu neviem! Nasledujúce jedlá mojej váhe vôbec neublížia no dokážu ma lepšie zasýtiť, ako len proteínový shake.

Miešané vajíčka

Vajcia sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a sú súčasťou môjho jedálnička každý deň. Či už na raňajky, desiatu, olovrant alebo aj večer. Dokonca aj pred spaním. Pre seba mám odskúšané 4 vaječné bielky a jeden žĺtok. Nech počítaš ako počítaš, dostaneš výsledok, ktorý sa blíži k 20g bielkovín, 1g sacharidov a asi 5g tuku. Podotýkam, že nie zlého tuku. K tomu si môžeš pripočítať ešte veľkú kopu čerstvej zeleniny a dostaneš rovnicu, ktorej výsledkom je len plné bruško, úsmev na perách a rovná čiara do postele. 

Hydinová šunka

Dobrou alternatívou k tvarohu, bohatou na bielkoviny je aj kuracia alebo morčacia šunka s vysokým obsahom mäsa - 96% a viac. 100g takejto šunky na večer s plným tanierom čerstvej zeleniny ťa zasýti a budeš zaspávať s pocitom, že si jedol normálne jedlo, takže nebudeš mať na vankúši slinku od steaku, ktorý si si iba predstavoval, vždy keď si jedol tvaroh.

No a to bolo celé tajomstvo, prečo máš pred spaním jesť tvaroh, ktorý ti každý odporúčal. Ak túto otázku položí vo fitku niekto tebe, poraď mu lepšie, ako poradila tá kopia Arnolda tebe. Pretože, áno, tvaroh je king, ale aj princovia (v podobe alternatív) sa môžu občas hodiť. Dobrú chuť a dobrú noc!

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak nás chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.

Nakupuj tu