Top potraviny pre zdravé srdce

pondelok, 15 novembra | 2021
Top potraviny pre zdravé srdce

Konzumácia mrkvy rovná sa zdravému zraku, orechy pomáhajú našej pamäti a ak chceme mať zdravé črevá a trávenie bez parazitov, občas by sme si mali do úst hodiť strúčik cesnaku. Čo ale prihodiť na tanier v prípade, že chceš posilniť svoje srdce? Pozreli sme sa na to, aké potraviny by si mal zaradiť do svojho jedálnička, pokiaľ si chceš zachovať svoje srdce a cievny systém čo najdlhšie zdravé.

            Hlavným hnacím motorom nášho srdca sú nenasýtené mastné kyseliny omega - 3 a omega - 6, ktoré sú najviac zastúpené v olivovom, tekvicovom, sezamovom, slnečnicovom, ľanovom či sójovom oleji.

Obrovské množstvo omega - 3 mastných kyselín nájdeš napríklad aj v lososovi či ďalších tučných rybách. Ak ti nevonia losos, skús si k dusenej zelenine prihodiť tresku, makrelu, sardinky či tuniaka. Viaceré svetové štúdie potvrdili, že konzumáciou živočíšnych omega – 3 mastných kyselín sa výrazne znižuje riziko srdcovej arytmie. Tučné ryby by si mal zahrnúť do svojho jedálnička aspoň 2x za týždeň.

Ak to u teba z akéhokoľvek dôvodu nie je možné alebo ti ryby nechutia, je veľmi dôležité siahnuť po výživovom doplnku s obsahom omega – 3 mastných kyselín. Tu ti však prízvukujeme kvalitné výživové doplnky od renomovaných výrobcov, vyskúšať môžeš napríklad produkty od GYMBEAM, ktoré dodajú tvojmu telu požadované množstvo potrebných látok.

Ďalšou super potravinou je pohánka, ktorá vďaka obsahu rutínu priaznivo pôsobí na pružnosť ciev a spoločne s vitamínom C znižuje riziko vzniku trombózy, infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice. Odporúča sa konzumovať ju aspoň 2x týždenne, najlepšie varenú, kedy tvojmu srdcu odovzdá zo seba len to najlepšie. Ak ti príliš nezachutí, môžeš skúsiť pohánkové vločky, ktoré si pridáš napríklad k svojmu rannému tanieru müsli.

Skvelým ochrancom sú aj zemiaky. Áno, obyčajný zemiak, ktorý má každý z nás doma, je zdrojom hneď niekoľkých veľmi prospešných minerálov. Nenájdeme v ňom takmer žiadny sodík, no draslíku má obyčajný zemiak na rozdávanie a ten pomáha znižovať krvný tlak. Neošúpaný zemiak má vysoký obsah vlákniny, ktorá znižuje riziko ochorení srdca. Rovnako sú zemiaky aj zdrojom vitamínu B6.

Toto všetko zo zemiaku dostaneš jedine jeho správnou prípravou. Zabudni na mastné hranolčeky či slané lupienky a omastené pečené zemiaky, ktoré sa kúpu v oleji. Takto upravené zemiaky ti potenciálne môžu dopomôcť k infarktu. Ak však odstrániš prebytočný tuk a fritovanie či vysmážanie, pečené zemiaky sa razom stávajú mimoriadne zdravou a nízko kalorickou potravinou, ktorá si rozhodne zaslúži svoje miesto na tvojom tanieri.

Ostaneme ešte chvíľu pri zelenine a spomenieme si jednu, ktorá podporuje silné a zdravé srdce, je jednou z najbohatších na vápnik, proteíny, vitamín K, draslík či kyselinu listovú. Obsahuje aj antioxidačné vitamíny C a E, selén a betakarotén, ktoré spoločne chránia srdce pred radikálmi. Je zelená, niektorí ju nenávidia, iní by ju nedali za nič. Najlepšie chutí pripravená na pare alebo na pár minút hodená do horúcej vody a mierne povarená, kedy si zachová nie len svoju nádhernú farbu, ale aj výživovú hodnotu. Správne, je to brokolica.

Pokiaľ ide o ovocie, odporúča sa konzumovať ananás – avšak len v surovom stave, žiadny sladký kompót, ďalej červené hrozno či bobuľoviny. Tie zbožňujeme všetci, stačí si len vybrať. Je na tebe, či siahneš po čučoriedkach, malinách, černiciach, ríbezliach alebo ti na tanieri pristanú egreše. Všetky sú správnou voľbou. Majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý cievy čistí a zároveň ich zbavuje usadenín, podporujú zdravý krvný tlak a majú skvelú chuť. Využiť ich môžeš ako súčasť ovsenej či pohánkovej kaše alebo vo forme smoothie. Najlepšie a najprospešnejšie sú však v surovom a čerstvom stave.

Ďalšími pomocníkmi pre tvoje zdravé srdce sú aj špenát, ružičkový kel, avokádo, sója či tmavá čokoláda. Tu však zdôrazníme, že sa jedná o čokoládu s minimálnym obsahom kakaa 60 až 70%. Len takáto čokoláda totiž obsahuje dostatok flavanoidov, ktoré majú vysoký potenciál vplývať na zdravie našich ciev a teda aj nášho srdca.

Ako pri všetkom, aj tu platí staré známe, že dôležitá je rovnováha. Pokiaľ sa dostatočne hýbeš, staráš sa o svoje celkové fyzické a mentálne zdravie, zdravo a vyvážene sa stravuješ a dávaš svojmu telu všetko potrebné, ono sa ti odvďačí správnym a dlhodobým fungovaním.

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak náš chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.

Autor: Eva Cabániková