Tréningový plán vs. intuitívne cvičenie. Čo je lepšie?

pondelok, 23 marca | 2020
Tréningový plán vs. intuitívne cvičenie. Čo je lepšie?

Som osobný tréner a aktívny športovec, ktorý sa neustále učí. Nielen z kníh ale aj z vlastných skúseností. A ak ma tie roky dvíhania železa niečo naučili, tak určite to, že pocity a intuícia sú skvelá vec, ale biceps ti z nich nenarastie. Rovnako si vďaka nim neposunieš svoje osobné maximum... a táto intuitívna cesta, trvá zbytočne dlho. Ak však nemáš nič lepšie na práci, pokojne cvič podľa toho, ako to v danom momente cítiš. Ja ťa budem čakať v cieli.

            Že som bol v úvode príliš tvrdý? To sa ti iba zdá, to je iba tvoj pocit... rovnako irelevantný a nesmerodajný, ako aj pocity a intuitívne kroky pri dosahovaní výsledkov v gyme. Ak chodíš potiť krv, pretože máš všetok čas sveta a je ti jedno, kedy dosiahneš vytýčený cieľ, tak v tom intuitívnom cvičení pokračuj. Ja len budem dúfať, že sa nezraníš, keď si cvičíš partie ako príde, ako cítiš a že sa ti vlastne vôbec nič nestane. Ak ale nemáš všetok čas sveta a patríš medzi smrteľníkov, ktorí drú vo fitku po práci, sviatok - piatok, na úkor priateľov či rodiny, tak potom vieš, že potrebuješ plán, systematické vedenie krok za krokom, ktorý ťa s dávkou disciplíny dovedie zo štartovacej pozície do tej cieľovej.

Nestrácaj čas

            Aby som ti lepšie priblížil, ako z môjho uhla pohľadu osobného trénera orientovaného na cieľ vnímam intuitívne cvičenie, uvediem ľahký príklad zo života. Predstav si, že chceš postaviť dom. Je to dlhodobý projekt, čo vo väčšine prípadov bývajú aj ciele, ktoré si s klientmi stanovíme. Ako budeš postupovať? Jeden deň začneš vyberať tehly, potom ale dostaneš pocit, že by si mal vyberať okná a nakoniec prevládne pocit, ktorý ti hovorí, aby si si čítal o výseve a kosení trávnika, ktorý raz chceš okolo domu mať? Alebo zvolíš cestu, kde si napr. vo vlastnej réžii začneš riešiť základy, ťahať steny, položíš strechu a ako čerešničku na koniec, keď bude celý dom obývateľný, začneš riešiť trávnik?

            Ja som rozhodne človek z druhého príkladu a našťastie, spolupracujem s klientmi, ktorí majú podobné zmýšľanie. Telo je ako dom, musíš ho vybudovať, krok za krokom, systematicky a v správnom poradí. Inak sa ti môže stať, že budeš vyzerať ako tí bezkrkí fešáci s bicepsom, ktorý neobíde krajčírsky meter, ale s nohami ženatého vrabca. Prečo, lebo proste nohy necvičia... buď preto, že sa im nechce, alebo proste preto, že stále  intuitívne cítia, že by sa tomu bicepsu mali venovať viac. A presne preto, je tu tréningový plán, on nemyslí a necíti. Je to súbor pozbieraných dát z tvojho postupu, ktorý ti dobrý osobný tréner pravidelne upravuje a prispôsobuje, aktuálnym potrebám a zmenám.

            Nehovorím, že intuitívne cvičenie neprináša výsledky. Aj dom z prvého príkladu môžeš postaviť. Otázka je, aký dlhý čas ti to takto bude trvať a pri cvičení treba prihliadať aj na to, aké čiastkové výsledky dosahuješ.

Krok za krokom do cieľa 

            Preto je logickejšie, efektívnejšie a aj bezpečnejšie, postupovať podľa plánu. Precvičiť celé telo napríklad počas troch dní. Prvý deň moji klienti cvičia vrch tela, druhý deň stred a tretí spodnú časť. Štvrtý deň pauzujú a potom celý cyklus opakujeme. Alebo im môže dať kruhový tréning, počas ktorého za jedno cvičenie precvičia celé telo. Pointa je stále ta istá, cvičiť všetky partie tela, robiť to pravidelne a súmerne.

Dôvodov je viacero:

  • Symetria (rovnomerne nadobudnutá svalová hmota)
  • Rozloženie sily (rovnako silné časti tela)
  • Dostatočný čas na regeneráciu naposledy cvičenej partie (min. 24h)
  • Prevencia pred zraneniami

            Aby bol tréning ešte efektívnejší a ty si využil svoj potenciál a čas na maximum, je dôležité systematizovať tréning pravidelným meraním, jeho vyhodnocovaním a následným upravovaním podľa dosiahnutých čiastkových výsledkov na ceste k tomu hlavnému cieľu! Prečo to tak prízvukujem? Pretože aj veľké mená kulturistiky ako Arnold Schwarzenegger či Franco Columbo trénovali dlho a často. V gyme trávili denne celé hodiny, pretože verili, že čím viac, tým lepšie. Ukázalo sa, že to ale pravda nie je. Preto si svoje výsledky znač a riaď sa nimi... Neklamú ťa.

Systematizuj tréning cez:

  • Pravidelné meranie telesných mier
  • Meranie výkonu
  • Fotenie
  • Váženie

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak chceš svoj tréning spraviť ešte efektívnejším, zaraď do neho aj doplnky výživy.