Trvalý recept na chudnutie? Zmena životného štýlu!

piatok, 08 mája | 2020
Trvalý recept na chudnutie? Zmena životného štýlu!

Už mnohokrát som o tom hovoril a nechcem sa zbytočne opakovať, ale diéty ako také skrátka a dobre nefungujú. Resp. fungujú, ale iba do času. Do akého času? Do toho, počas ktorého ich dodržiavaš. Ako teda schudnúť natrvalo? Musíš zmeniť životný štýl.

            Keď sa nad tým zamyslíš, čisto logicky ti musí vyjsť, že ak máš nadváhu alebo si obézny alebo si v zlej fyzickej či dokonca aj v psychickej kondícii, niečo robíš zle... Väčšina mojich klientov príde aj sama do bodu, že si uvedomujú, že sa zle stravujú a nedostatočne hýbu. Ale je pravda aj to, že niektorým klientom som to musel oznámiť ja a aj keď som im ukázal rovnicu príjem - výdaj, neverili, resp. neboli ochotní si priznať, že niečo nie je v poriadku na ich strane, že to nie je dedičnosť či ťažké kosti.

Tí, ktorí na to prišli sami si aj sami naordinujú nejakú tu „diétku“ a zvýšia svoju pohybovú aktivitu. Všetko však len na dobu určitú! Potešení prvými výsledkami v tom horšom prípade zmeny okamžite odpískajú, veď už predsa dosiahli, čo chceli. V tom lepšom prípade, ešte v tomto novom móde zotrvajú nejaký ten týždeň a potom ho odpískajú. Vo finále obe skupiny dopadli rovnako, a to veľmi zle. Chudnutie a hlavne to trvalé, je viac ako diéta a cvičenie. Je to nový (zdravý) životný štýl!

Zdravý životný štýl v kocke

Zdravý životný štýl, to nie je IBA zdravá strava, alebo IBA pohyb, je to spojenie faktorov medzi ktorými sú, okrem iného, aj strava a pohyb, ako jedna zo zložiek (nie jediná). Všetky faktory spolu vytvárajú spôsob akým žijeme. Ako hovoria priatelia za veľkou mlákou - lifestyle.

Zdravý životný štýl - Healthy lifestyle zahŕňa:

  • Stravu
  • Pohybovú aktivitu/cvičenie
  • Spánok
  • Regeneráciu
  • Obmedzenie/vylúčenie požívania návykových látok
  • Pozitívne myslenie
  • Work-life balance

Viac informácií sa o vymenovaných položkách zdravého životného štýlu dočítaš TU.

Balans a kontrola je cesta k úspechu

Ako som už hovoril, trvalé schudnutie sa nedá docieliť iba časovo obmedzenou úpravou stravy či cvičením. Logicky, keď vidíš, že stravovací a tréningový plán plní tvoje ciele, prečo očakávaš, že keď s nimi skončíš a vrátiš sa k svojmu starému spôsobu života, tak tieto dobré výsledky budú aj naďalej pokračovať, resp. si ich aspoň udržíš? Nie sú to práve tvoje staré zvyky (spôsob života), ktorý ťa doviedol do bodu, z ktorého si si zvolil cestu zmeny? Ak si odpovedal - áno, môžeš mi odpovedať aj na otázku, prečo chceš z tejto cesty zísť a očakávať, že neskĺzneš k starým „zlým časom“?

Skĺzneš... to ti garantujem! Trvalá zmena je taká, ktorú prijmeš za svoju, stotožníš sa s ňou, prestaneš s ňou bojovať, hovoriť si, musím zjesť mrkvu namiesto koláča... Nie je to o tom, že niečo musíš, alebo niečo nesmieš. Je to o tom, čo chceš... celé je to o tebe. To kto si, ako vyzeráš a ako sa ti darí je len sumár tvojich predchádzajúcich rozhodnutí. Zmeniť ich môžeš každý deň, ale pri zmene treba ja zotrvať.

Nie som zástanca extrémov, čím prísnejšie si niečo zakazuješ tým je väčšia šanca, že to porušíš. Je to priama úmera. Práve preto by si mal ísť cestou balansu. Nájsť to, čo ti nie je proti srsti a dosahuješ prostredníctvom toho svoje ciele. Vtedy si na najlepšej ceste, že svojím novým rozhodnutiam dostojíš.

Druhou, veľmi dôležitou zložkou tvojho nového a hlavne udržateľného spôsobu života je kontrola. Pravidelne sa postav pred zrkadlo, pozoruj svoje telo, ručičku na váhe, ručičku v tlakomery, počúvaj, čo ti telo hovorí, bolí ťa niečo? Všetko sú to signály, ktorými ti telo hovorí, že niečo nie je v poriadku. Stačí iba počúvať, nebyť slepí k očividnému a konať. Uvediem príklad: pribral si počas Vianoc 2 kilá. OK, čo s tým urobíš? Zaradíš viac pohybovej aktivity ako doteraz a po krátkom čase si na pôvodnej váhe. Toto je správna cesta, nie tá, kde keď zistíš že si pribral 2 kilá, mávneš rukou a povieš si, veď rifle ešte zapnem, resp. kúpim si väčšie. Ignorovanie očividného je cesta do pekla.

Obráť sa na odborníkov

Povieš si, že sa mi to ľahko hovorí, ale ty si ten, čo to musí dodržiavať a zrazu je to ťažké... Ak je to príliš ťažké, nie si v tom predsa sám, môžeš sa obrátiť na výživových poradcov, osobných trénerov, alebo mnohé diagnostické centrá, ktoré ti ukážu cestu a budú dozerať na to, aby si z nej nezišiel... Pravdou však je aj to, že nikto z vyššie menovaných nemôže tvoju zmenu chcieť viac, ako ty sám. Musíš byť disciplinovaný. A preto, ak sa chceš zmeniť, zmeníš sa. Ak potrebuješ podržať v ťažkej chvíli, som tu, aby som ti pomohol!

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak nás chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.

Nakupuj tu