Ty ešte stále necvičíš? Toto sú dôvody, pre ktoré by si mal!

sobota, 18 januára | 2020
Ty ešte stále necvičíš? Toto sú dôvody, pre ktoré by si mal!

Dôvody, pre ktoré sa oplatí začať s cvičením :)

Nové telo
Áno, tento dôvod je vo väčšine prípadov ten, pre ktorý s cvičením začíname. Nezáleží na tom, či chudneme tuky alebo naberáme svaly. Väčšina ľudí sa rozhodne začať cvičiť, pretože nie je spokojná so svojím aktuálnym vzhľadom. Cvičením dostaneš nové telo, presne také po akom túžiš, nech už je menšie, väčšie alebo „iba“ spevnené.


Sila a kondícia
Správne a efektívne cvičenie vedie ku svalom a tie so sebou nesú aj silu. Pilates, joga, silový tréning... je jedno, na aký druh cvičenia si sa dal, každý ti naleje silu do svalov. Ruka v ruke s pravidelným cvičením prichádza aj budovanie kondície. Predstav si ten deň, keď prejdeš schody, po ktorých chodíš bežne bez toho, aby si sa zadýchal.


Rýchlejší metabolizmus
Ďalším dôvodom je tvoj metabolizmus. O metabolizmus sa zvyčajne nezaujímame, kým nemáme problém. Jedným z týchto problémov môže byť obezita. Metabolizmus zabezpečuje v tele látkovú premenu. Čiže potrava, ktorú zjeme, sa zmení na energiu. Mnoho ľudí vyskúša minimálne jednu diétu či dokonca istý čas hladuje. Hladovaním sa metabolizmus spomaľuje a prepína sa do úsporného režimu, rozumej, keďže je telo v strese z nedostatku potravy a nevie, kedy dostane ďalšiu, potravu nespracúva, ale rovno ukladá na ešte horšie časy ako tie, ktoré si mu nastavil tým, že si prestal jesť. Čím však budeš mať viac svalov, tým rýchlejší bude aj tvoj metabolizmus. A to je presne to, čo chceš.


Silný imunitný systém
Cvičenie má pozitívne účinky aj na imunitný systém. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia sú odolnejší voči prechladnutiu a chrípke. Čiže, ak chceš aj ty patriť medzi tých, ktorí neklopú na dvere doktora, vieš, čo máš robiť.

 

Lepší spánok
Priaznivé účinky tréningu sa prejavia aj na tvojom spánku. Pamätáš sa, ako ťa chceli rodičia cez deň „uštvať“, aby si spal ako „zarezaný“ a oni mali večer pre seba? Vedeli, čo robia... Keď cvičíš, míňaš energiu a na tvojom svalstve vznikajú malé trhlinky. Toto všetko dá tvoje telo do poriadku v priebehu toho, ako spíš. Čiže, ak cvičíš, tak ťa doslova „vypne“ skôr a nebudeš ponocovať, pretože tvoje telo má toho kopec na práci.


Väčšie libido
V posteli ešte zostaneme. Vieš, že cvičenie veľmi priaznivo vplýva aj na tvoje libido? S libidom ide ruka v ruke aj väčšia výdrž, čo okrem teba môže oceniť aj tvoja polovička. Muži by to však s cvičením nemali preháňať, aby nedosiahli opačný efekt.


Sebavedomie na rozdávanie
Okrem fyzického vzhľadu sa cvičenie prejaví aj na tvojom psychickom stave. Získal si nové telo, dosiahol si ciele, ktoré si si stanovil. Sú to veľmi pozitívne a motivujúce aspekty, aby si si viac veril. Máš dôvody na to, aby si bol na seba hrdý. Skôr alebo neskôr sa tvoj úspech, ktorý si dosiahol v cvičení, odrazí aj na tom, ako budeš vystupovať. Veríš si, vidíš sa a chceš, aby ti verili a aby ťa videli aj ostatní.


Zbohom „depky“
Pookreje aj tvoje duševné rozpoloženie. Pravidelným cvičením sa v mozgu vyplavuje sérotonín a dopamín. Tieto chemické látky majú za následok to, že máš po tréningu chuť vrhať sa do nových vecí. Aby som to trocha priblížil, dopamín sa vylučuje v strese a jeho úlohou je navodiť príjemný pocit. Cvičenie a vysoká záťaž pre tvoje telo rozhodne stresom sú. Takže už žiadne kilá čokolády na nervy, ale poctivý tréning.


Nové veci, noví ľudia...
S nárastom sebavedomia, ktoré som už spomínal, rovnako ako s pravidelnou dávkou dopamínu v tvojom mozgu, máš obrovskú chuť skúšať nové veci a spoznávať nových ľudí. Vďaka cvičeniu máš konečne dostatok energie všetko preskúmať a objaviť. Nebráň sa tomu.

 

Tvorca reality
To najlepšie som si odložil na koniec. Teda, to najlepšie podľa mňa. Vymenoval som deväť neodškriepiteľných dôvodov, prečo máš začať cvičiť. Cvičenie poskytuje komplex priaznivých účinkov pre tvoje fyzické, psychické aj duševné ja. Pre mňa je však úplný TOP, že si sa rozhodol cvičiť a vydržal, aj keď to určite neraz bolo veľmi ťažké a chcel si to vzdať. O to viac by si mal byť na seba hrdý, že si zotrval. Týmto rozhodnutím si skoncoval s pozíciou obete - bábky osudu a prijal si zodpovednosť za seba a svoje skutky. Teraz, konečne, držíš život vo vlastných rukách. Si tvorca svojej reality, a to je dôvod číslo desať, prečo by si s cvičením rozhodne nemal otáľať, aby si už nestratil ani jeden deň. Si sám sebe megatrénerom :)