Udržanie sily a svalov bez činiek. Je to vôbec možné?

Pri prvej vlne opatrení sa blížila jar a dni boli čoraz teplejšie. To nás motivovalo ísť si zacvičiť na miestne športovisko niekam von, vziať so sebou cvičebné pomôcky a užiť si to. Teraz, keď si to druhá vlna napasovala do chladnejšieho obdobia, je samotná motivácia o dosť nižšia. Ale keďže plán je jasný, a to udržanie sa v megakondícii, pozrime sa spoločne na to, aké kroky by sme mali podniknúť.
Ak si svaly buduješ roky, tak ich nestratíš z večera do rána. Rovnako sa z teba nestane Arnold zodvihnutím jednej činky, v tom už máme snáď jasno. Ale čo sila? Ostanem rovnako silný, keď nemám k dispozícií tie milované činky, stroje, kladky a tréningy po ktorých viem, že robím pre to maximum?
V období prvých 3 až 4 týždňov tvoje telo nečakajú až také ohromné zmeny. Možno sa budeš cítiť menší, ale to skôr tvoja hlava vysiela signály o tom, že už je načase sa vrátiť do posilky. Prirodzene, svalový glykogén je prázdny, a preto sa ti môže zdať, že si menší.
A je úplne jedno, či je reč o pokročilom cvičencovi alebo naopak začiatočníkovi. Pokiaľ sa nevydáš cestou ničnerobenia a zvolíš si aspoň cvičenie s vlastnou váhou a krátke kardio tréningy, tvoja sila a svaly až tak neutrpia.
KROK Č.1: Stravovanie
Bez ohľadu na to, že nemáš teraz toľko pohybu akoby si chcel, nesmieš zabúdať na kvalitu potravy, ktorá putuje do tvojho žalúdka. Zníž si kalórie ak to je potrebné, mne samému teraz chutí jesť o čosi menej, ako keď cvičím silovo 4-krát v týždni. To, čo ťa ale prinúti ostať bdelého, je nepoľaviť z robenia si záznamov o tvojej činnosti v jedení. Tu jednoznačne odporúčam použiť kalorické tabuľky. Ak s nimi ale nevieš narábať, obráť sa na osobného trénera alebo výživového poradcu.
KROK Č.2: Cvičenie
Tí skúsenejší vieme, že náhrada za ťažké činky je naozaj náročná. Pokiaľ chceme vyťažiť z tréningu s vlastnou váhou aspoň niečo, musíme si zvýšiť počty opakovaní v sériách a pracovať blízko zlyhania. Jo, teraz to je dovolené. Telo znesie veľmi veľa, najmä u niekoho kto cvičil pravidelne a jeho silové výkony sú vyššie nad hranicou jeho telesnej hmotnosti.
KROK Č.3: Mindset
Zostať v nasadení aj keď sú posilky zatvorené? Ok, ja v tom nevidím problém. Som fitness tréner a radím svojím klientom cvičenie doma. Nové cviky, využitie nových cvičebných pomôcok, adaptácia tela na iné podmienky ako sme mali doteraz. Toto všetko nás vedie k tomu, aby sme boli kreatívnejší a zmena telu môže priniesť len lepšie výsledky. Stres, ktorému musíme aktuálne čeliť, je dobrým podnetom pre dravší tréning s kratšími pauzami. Nikto predsa nechceme doma poskakovať bez výsledkov.
KROK Č.4: Doplnky výživy
Tie sú a zostanú tvojou súčasťou aj počas domácej karantény. Keďže predtréningovka, ktorú si si zvykol suplementovať pred výkonom v posilke nie je pri domácom tréningu vôbec potrebná, odporúčam ti ostať pri klasike, akou je proteín. Ten má oveľa širšie využitie, než len v potréningovom šejkri. Kreatín, bcaačka, iné formy aminokyselín sú tiež skvelá voľba. Vitamíny a minerály spomeniem takisto. Nemali by ti chýbať horčík, zinok, céčko, déčko – buď jednotlivo alebo si to mixuj rovno v kvalitnom multivitamíne.
Záver
Už toho akosi máme všetci dosť. Cvičenie doma, vlastná váha, individuálne tréningy, je to ťažké obdobie s ktorým zápasím aj ja. No svoj progres udržíš len tak, že nebudeš hľadať výhovorky a pustíš sa do práce.
Nezabúdaj, pravidelná fyzická aktivita je veľmi dôležitá aj pre zdravú a čistú myseľ, a tú si nechceš nechať vziať len preto, že ťa predbehne tvoja lenivosť.
Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.
Ak nás chceš podporiť, môžeš tak urobiť nákupom kvalitnej športovej výživy u nášho partnera.