Zvyšuje sex výkon?

štvrtok, 17 mája | 2018
Zvyšuje sex výkon?

Najlepšia štúdia na svete, ktorú si môžeš vyskúšať na sebe. Zvyšuje sex výkon? V športovej obci aj laickej verejnosti sa nájdu odporcovia aj prívrženci sexu pred športovým výkonom. Rozumej,: „čím viac orgazmov, tým viac Adidas“ alebo „ak chceš podať výkon ako drak, žiaden sex či masturbácia.“ Pekne protichodné názory, nemyslíš?

Ako je to teda naozaj?

            Odhliadnúc od toho, čo „jedna babka povedala“ otázkou sexu a jeho vplyvu na zdravie človeka ako aj fyzický výkon sa zaoberajú aj vedci. Z viacerých štúdií, vyplynulo, že sex má priaznivé účinky na mentálne aj fyzické zdravie človeka. Napríklad pri ňom spaľujeme kalórie. Muži približne okolo 101 a ženy okolo 69 kalórií v priebehu 25 min trvajúcej súloži v miernom tempe od začiatku až po koniec. Rovnako vedci zaznamenali priaznivé účinky pre srdce. Priaznivo vplýva na pamäť a choroby s ňou spojené, napr. demencia ale aj dlhovekosť. O negatívnych vplyvoch nehovorí žiadna štúdia.

Z extrému do extrému

            Názory a účinky vplyvu sexu na človeka sa začnú líšiť hlavne v otázkach spojených s podávaním športových výkonov. Bodybuilderov zaujíma jeho vplyv prírastku na svaly. Ako všetci vieme, hlavný mužský hormón je testosterón, čo je látka, ktorá z nás robí alfasamcov alebo pudrenky... Dobre, to bolo zjednodušene povedané, nechcel som sa nikoho dotknúť. Testosterón a jeho podoby sú aj tou zázračnou látkou, ktorá sa nachádza v doplnkoch stravy, od ktorých očakávame, že nám pomôžu stať sa Hulkom z večere do rána. Pri tejto logike automaticky v niektorých hlavách vyvstáva názor, že čím viac sexu, tým viac testosterónu, a teda priamoúmerne k tomu aj viac svalov. Sklamem ťa, táto rovnica sa však veľmi nerovná... Druhý hraničný názor hovorí, že pred športovým výkonom by si nemal mať žiaden sex, dokonca by si sa mal zdržať aj masturbácie aby si nahromadené „napätie“ zo seba nevypustil ako Džina z lampy. Štúdie však jasne nepreukázali, či pravidelný sex, alebo naopak, jeho absencia priaznivo vplývajú na lepší výkon. Štúdia z 1998 roku však hovorí o tom, že počas sexu a hodinu po ňom sa ti zvyšuje hladina prolaktínu, ktorý spôsobuje útlm. Áno, po sexe, máš chuť na šlofíka... Opäť však treba povedať, že je to len u niektorých ľudí. Viac si môžeš prečítať TU.

Výkon je o individuálnosti

            Záver je prozaickejší, v aký by si mohol dúfať. Vedci sa zhodli na dvoch veciach. 1. sex má priaznivé účinky na psychický aj fyzický stav človeka. 2. ani im sa dostatočne vierohodne nedokázalo potvrdiť, či sex pred športom tvoj výkon zlepší. Rozhodne sa im však nepodarilo ani zistiť, že ho zhorší. A keďže sú všetky ich závery veľmi individuálne, vyplýva z nich, že by si si túto veľmi príjemnú štúdiu mal vyskúšať na vlastnej koži. Doba skúšania je neobmedzená, takže smelo do tohooo! 

Ak sa ti páčil článok, zdieľaj ho s priateľmi.

Ak chceš svoj tréning spraviť ešte efektívnejším, zaraď do neho aj doplnky výživy.